Το σχολείο μας για πρώτη φορά γιορτάζει την ημέρα ERASMUS 2022

με σκοπό να εισάγει όλους/ες τους/τις μαθητές/τριες του στο ευρωπαϊκό εκπαιδευτικό πλαίσιο που διεξάγονται τα προγράμματα Erasmus. Aφιερώσαμε τις 2 τελευταίες ώρες της Παρασκευής 21/10/2022 για να γίνουν ποικίλες δραστηριότητες με πυρήνα τον ευρωπαϊκό προσανατολισμό στην εκπαίδευση.

Τα παιδιά από την Α τάξη μέχρι τη ΣΤ έπαιξαν διαδικτυακά εκπαιδευτικά παιχνίδια από την Γωνία μάθησης της Ε.Ε., έκαναν διάφορες κατασκευές και χειροτεχνίες, επισκέφτηκαν τη γωνιά Erasmus στον κεντρικό διάδρομο του σχολείο και ενημερώθηκαν για τις σχετικές δράσεις, βγήκαν στην αυλή και συμμετείχαν σε ομαδικά-βιωματικά δρώμενα που μετέφεραν οι 4 συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί του σχολείου (Δράκου Χ., Κατικαρίδου Ε., Μαντζανίδης Ε., Πάγκα Α.) από τη συμμετοχή τους στο πρόγραμμα.

Ήταν μια νότα χαράς, δημιουργίας, ομαδικού πνεύματος που έχουν αυτά τα προγράμματα και έχουν τη δυναμική να αλλάζουν ευχάριστα τις πρακτικές αλλά και τη διδασκαλία.